10.10.2021 – Lebenswege – Gespräche über türkische Migrationsgeschichte(n)

Präsentiert im Rahmen der KÜLTÜRALE

Das Anwerbeabkommen zwischen der Türkei und Deutschland jährt sich im Oktober 2021 zum sechzigsten Mal. Die Filmemacher Orhan Çalışır und Dirk Meißner produzierten zu diesem Anlass für das Focke-Museum biographische Filme über Menschen aus der Türkei, die sich auf den Weg nach Bremen gemacht haben. An diesem Nachmittag wird ein Teil dieser Filme im Focke-Museum präsentiert.

In einer anschließenden Gesprächsrunde mit Zeitzeuginnen und Zeitzeugen soll über Erfahrungen gesprochen werden: Mit welchen Erwartungen kamen die Porträtierten nach Bremen, welche Erfahrungen machten sie hier, wie kam es, dass sie hier dauerhaft ansässig wurden?

In Kooperation mit dem Focke-Museum.

Termin:
Sonntag, 10. Oktober 2021
Beginn: 15.00 Uhr

Veranstaltungsort:
Focke-Museum
Schwachhauser Heerstr. 240
28213 Bremen

Eintritt frei


Anmeldung:
0421 / 699 600-0
kasse@focke-museum.de oder 
kontakt@kulturforum-tuerkei.comKÜLTÜRALE esnasında sunulmakta

Bu yıl ekim ayında Türkiye ile Almanya arasındaki işgücü göçü anlaşmasının imzalanışının 60. yılı. Film yapımcıları Orhan Çalışır ve Dirk Meißner bu özel yıl dönümü anısına Focke Müzesi için Türkiye’den yola çıkıp Bremen’e gelen insanlar üzerine biyografik kısa filmler hazırladılar. 10 Ekim öğleden sonra Focke Müzesi’nde bu filmlerden bazıları gösterilecek.

Gösterimden sonra bu ilk dönemin tanıklarıyla buradaki deneyimleri üzerine konuşulacak: Filmlerin kahramanları hangi beklentilerle Bremen’e geldiler, burada hangi deneyimleri yaptılar ve nasıl oldu da burada kalıcı oldular?

Focke Müzesi ile ortak etkinlik

Tarih
10 Ekim 2021 Pazar saat 15.00’de

Yer
Focke-Museum
Schwachhauser Heerstr. 240
28213 Bremen

Giriş ücretsizdir

Bilet siparişi:
0421 / 699 600-0
kasse@focke-museum.de veya bize ulaşın
kontakt@kulturforum-tuerkei.com